FIRTINA VADISI WEB SITESI

  Üye Ol!.. |  Giriş |  Çıkış
•  Ana Sayfa • Fotoğraf Galerisi  •  Hesabınız  •  Forumlar  •
BAŞLIKLAR
ANA MENU.
Ana sayfa
Forumlar
Fotolar
Şiir
Köşe yazıları
Fıkralar
ÜYELERE ÖZEL
Bilgileriniz
Siteye Giriş
Özel mesajlar
Üyelerimiz
TOPLULUKLAR
İletişim
Haber gönder

DOSYALAR
İncelemeler
Downloads
LİNKLER
Karadeniz Siteleri
Gazete - Dergi
Forum siteleri
İSTATİSTİKLER
İstatistik
Top 10
Anketler

 
DOST SİTELER
KARADENİZ VADİLERİNİN SESİ
KOÇİRA
PAPART DERESİ
FINDIKLI DERELERİ
TÜRKÜ TURİZM
UMUTRADYO
AJANS LAZ
Çamlıhemşin belediyesi
www.karalahana.com
 
SİTEDE KİM VAR
Toplam Üye: 966
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 10
Nickname
Şifre
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
 
GENEL BİLGİLER

GENEL BİLGİLER

GENEL BİLGİLER

FIRTINA DERESİ- VADİSİ


Rize- Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde yer alan firtinava vadisi; Fırtına deresi ve kollarının kapsadığı alanlarla anılmaktadır. Çeşitli kolların bir araya gelmesiyle oluşan fırtına deresini besleyen en önemli kaynakları, Kale deresi ve Hemşin deresidir. Bu iki dere "Şebek" denen mevkide birleştikten sonra "Fırtına Deresi" isimini almaktadır. Yerle halk bu birleşmeden oluşan dereye "Büyük Dere" de demektedir. Büyük derenin çıkış noktası "Verçenik" dağıdır. "Çat" mevkiine kadar bir çok küçük akarsuyla debisini artıran Fırtına deresine burada, Garmik sırtlarından çıkıp Elevit Vadisinde Haçevanak deresiyle buluşarak Çat 'a ulaşan Elevit deresi eklenmektedir. Vadinin ikinci büyük kolu olan, Hala deresine kadar da yine bir çok irili ufaklı akarsuyu kendine katan Fırtına deresi; Çamlıhemşinde Hala deresiyle birleşmektedir.


Hala Deresinin ana çıkış noktası Kaçkar Dağı'nın etekleridir. Bir kolu Avusör Deresi ile komşu Ceymakcur-Balakcur Deresi ise Kemerli Kaçkar'dan(3600m.)süzülüp gelirler. İkinci kolu ise Memişefendi Tepesi'nin(3400m.) yamaçlarındaki Samistal eteklerinden çıkıp Ayder Kaplıcalarına dökülen ve bir parçasını Gelintülü Şelalesinin oluşturduğu Hazindak Deresidir. Hala Deresinin diğer bir kolu ise sularını Altıparmak Dağı(3562m.)'ndan alan Tar Deresi'dir.Tar deresi üzerinde 350 metreden akan "bulut" şellalesi mevcuttur. Büyükdere'nin en önemli ve bakir kollarından biri de Apevanak sırtlarından kaynağını alan,Palovit ve Amlakit vadilerini geçip,Meğo Vadisine ulaşmadan Virandere ve Samistal deresi ile buluşarak Türkiyenin belkide en önemli kanyonlarından birini oluşturan Palovit deresidir.Hala ve Büyükdere irili ufaklı birçok dereden sonra en son aşağılarda, Kaynağını yine Altıparmaklardan alan ve en büyük kollardan biri olan Laz Deresi ile buluşurak Fırtına Deresini oluşturur ve Ardeşen sınırlarında denize dökülür.


National geographic dergisinde Fırtına vadisi hakkında ayrıca şu bilgilerde verilmektedir. "Fırtına vadisi; üst kratese yaşlı (99-65 milyon yıl), geniş alanlara yayılmış volkanik ve sedimenter (çökel)kayaların karışık olaraka bulunduğu alanda yer alıyor. 2200-3000 metrelerde kuvaternre yaşlı buzul aşındırmalarınınşekillendirdiği sarp morfolojide yer alan karbonifer yaşlı 354-290milyon yıl) granitik kayaların kayalarında içinde yer aldığı ve çoğunluğu volkano sedimenter kayalardan oluşan malzeme, yoğun sellenmeler ve heyelanlarla genç çökelleri oluşturuyor."

Fırtına vadisi ve özellikle kaçkarlar hakkında verilecek diğer bir bilgi ise, oldukça fazla olan buzul gölleridir. Kaçkarlarda buzulların eriyerek ortadan kalkması sonucu genellikle daire ve oval şekilde yüzeye sahip olan bu göllerin başlıcaları; Yöresel tabirlerle Şoroğ, Sarınçof, Yıldızlı, Çermeş, Kumlu, Kara göl. v.s dır.

Copyright © FIRTINA VADISI WEB SITESI Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma: 2008-11-14 (7844 okunma)

[ Geri Dön ]
Content ©
Web Stats
===www.firtinavadisi.net teki yazı, resim ve diğer bilgiler kaynak gösterilmeden yada izin alınmadan başkaları tarafından kullanılamaz.===
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Sayfa Üretimi: 0.02 Saniye

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::Traducido y retocado por DragónNB ::